Kredyt refinansowy, czyli spłata kredytu innym kredytem
Jak wiemy zabezpieczeniem kredytu hipotecznego jest hipoteka na nieruchomości będącej zabezpieczeniem kredytu. Stąd też pochodzi jego nazwa – kredyt hipoteczny. Jak wygląda proces przeniesienia kredytu do innego banku? Co się dzieje z hipotekami?
A oferty kredytów ciągle się zmieniają…
Fakt, że kredyt w banku X był najkorzystniejszy jakiś czas temu nie oznacza, że w tej chwili jest nadal atrakcyjny. Aby poprawić warunki kredytu i obniżyć wysokość comiesięcznej raty proponuję rozważyć możliwość przeniesienia kredytu do innego banku, czyli tzw. kredyt refinansowy. Doradca kredytowy powinien policzyć, czy taka operacja ma ekonomiczne uzasadnienie.
Nowy bank, przed uruchomieniem kredytu na spłatę poprzedniego banku, zażąda wpisania swojej hipoteki do Księgi Wieczystej na drugim miejscu. Jeśli hipoteki spłacanego kredytu były ustanawiane przed 19.02.2011r. Wystarczy, że dostarczymy do banku potwierdzenie złożenia wniosku o wpis hipoteki w Sądzie razem z potwierdzeniem opłacenia tego wniosku – bank już na tej podstawie wypłaci kredyt.
Po całkowitym spłaceniu kredytu bank wystawi nam dokumenty, które umożliwią wykreślenie hipotek(i), dzięki temu hipoteka nowego banku jest jedna i na pierwszym miejscu.
Obowiązująca od 20.02.2011r. nowa ustawa o Księgach Wieczystych wprowadziła w miejsce dwóch hipotek, tj. zwykłej i kaucyjnej jedną hipotekę umowną. Hipoteka umowna ma za zadanie zabezpieczenie całości długu, czyli część stałą(kapitał) i część niewiadomą(odsetki). Z założenia jedna hipoteka – powinno być mniej opłat.
Wspomniana ustawa wprowadza możliwość „zastąpienia” opróżnionego miejsca hipotecznego innym zobowiązaniem. Ten zapis wprowadza małe zamieszanie w przypadku całkowitej spłaty kredytu.
Spłacając kredyt zabezpieczony nową hipoteką musimy się liczyć z dłuższym oczekiwaniem na wypłatę. Dlaczego? Bank każe nam złożyć w Sądzie dwa wnioski: jeden o ustanowienie hipoteki na drugim miejscu(200zł) i drugi o przeniesienie hipoteki na pierwsze w miejsce wykreślonej poprzedniej hipoteki(170zł.).
Niestety same wnioski nie są podstawą do wypłaty kredytu – musimy zaczekać do uprawomocnienia hipoteki. Wtedy nowy bank jest pewien, że nie nastąpi „zastąpienie” opróżnionego miejsca i dopiero wypłaci kredyt.
Dalej proces wygląda tak samo: po spłacie kredytu dostajemy dokumenty umożliwiające wykreślenie starej hipoteki.
Jak widać nie wszystko nowe jest lepsze. W tym przypadku na pewno nie jest tańsze.
0 komentarzy