Jak podnieść zdolność kredytową – to pytanie pojawia się wśród klientów bardzo często. W szczególności wszelkie sposoby podwyższenia naszej zdolności kredytowej na kredyt hipoteczny są potrzebne, gdy jest ona poniżej wymagań banku. Można spróbować podnieś nasze dochody, ale dla większości z nas nie jest to realne. Jak więc zabrać się do poprawienia naszych możliwości kredytowych?
Jak podnieść zdolność kredytową?
Zamknięcie zobowiązań
Każdy doradca kredytowy to wie, bo jest to oczywiste, że jeśli posiadasz zobowiązania takie jak karta kredytowa, limit kredytowy a w szczególności jeśli z nich nie korzystasz – powinieneś je zamknąć przed ubieganiem się o kredyt hipoteczny. Jeśli wykorzystujesz wspomniane limity, ale tylko w jakimś procencie, zastanów się nad ich obniżeniem.
Banki doliczają do zobowiązań określony procent maksymalnych limitów, pomimo, że nie są wykorzystywane. Dlaczego? Bo w każdej chwili takie zobowiązanie może powstać a wtedy będziesz musiał mieć środki na ich spłatę. Mniejszy limit – mniejsze obciążenie dochodu i większa zdolność.
Ta sama sytuacja dotyczy także kredytów konsumpcyjnych. Jeśli posiadasz taki kredyt a termin jego ostatecznej spłaty nie jest zbyt odległy, warto zastanowić się nad jego wcześniejszą spłatą. Możesz skorzystać, np. z pomocy rodziny… Rata kredytu nie będzie obniżać Twoich dochodów i możesz liczyć na wyższy kredyt hipoteczny.
Przekroczenie wieku emerytalnego
Jeśli okres spłaty kredytu przekracza choćby o miesiąc moment przejścia na emeryturę bank nie uwzględni w całości Twoich dochodów – musi uwzględnić spadek dochodów(spada wtedy też zdolność kredytowa). Warto zwrócić uwagę na takie dobranie długości kredytu, aby nie przekroczyć daty przejścia na emeryturę.
Dołączenie do kredytu rodziny
Ma to sens jedynie w takim przypadku, gdy dołączane osoby podnoszą naszą zdolność kredytową, tzn. mają tzw. wolne dochody. Wolne dochody albo inaczej dochód dyspozycyjny to nadwyżka naszych zarobków nad kosztami.
0 komentarzy