Kłopoty z nadmiernym zadłużaniem się zazwyczaj mają swoje źródło w zwiększonych ponad miarę wydatkach albo zmniejszeniu się dochodów.
Aby nie wpaść w tarapaty finansowe powinniśmy przestrzegać zasady: bilans dochodów i wydatków musi być dodatni. Jeśli nie masz możliwości zwiększenia swoich dochodów zacznij rygorystycznie kontrolować swoje wydatki i finanse osobiste.
Kontroluj ile i na co wydajesz
Doradca kredytmaster.pl radzi. Można to zrobić najprostszą metodą: zapisywania wydatków na kartce. Po każdym zakupie odkładamy paragon i wpisujemy je do notesu. Następnie jeden raz w miesiącu sumujemy poszczególne grupy wydatków. Są też specjalne programy komputerowe typu „mój portfel”.
Ważne aby to zrobić szczegółowo. Dla przykładu:
- Żywność,
- Ubrania,
- Opłaty za mieszkanie,
- Transport,
- Raty kredytów,
- Kultura,
- Kieszonkowe,
- Wyjścia weekendowe,
- Używki,
- inne.
Kolejny krok – bilans wydatki vs dochody
Istotne jest to, która grupa wydatków stanowi największy ciężar w naszym budżecie. Trzeba ją wziąć szczególnie „pod lupę”.
Tak naprawdę w każdej grupie wydatków można poszukać oszczędności.
Tu przypominają mi się rady mojej mamy, która wychowując 6-tkę dzieci musiała swój budżet bardzo mocno kontrolować. Jej rady były zawsze proste:
- Nie kupuj nadmiernych ilości jedzenia, które potem musisz wyrzucić,
- Kupuj w najtańszych sklepach,
- Oszczędzaj wodę i światło,
- Nie przesadzaj z imprezami…
Słowem: nie ponoś wydatków których nie musisz ponosić!
Restrukturyzacja zadłużenia – przyjrzyj się warunkom kredytów, które masz
To banalne, ale wielu z nas nie porównuje warunków kredytów przed ich zaciągnięciem. Po prostu idziemy do swojego banku i bierzemy kredyt. Każdy dobry doradca kredytowy również wybiera kredyt w danej chwili. A oferty kredytów się zmieniają, więc może się okazać, że aktualnie są o wiele lepsze niż te, które mamy. Może warto zatem pomyśleć o przeniesieniu kredytu?
Renegocjacja umów
Nawet jeśli tak się stało, że wziąłeś drogi kredyt hipoteczny, warto poprosić w banku o obniżenie oprocentowania i w efekcie zmniejszenia rat. Czasem wystarczy zapytać, czasem trzeba kupić jakiś inny produkt banku, konto z lepszymi parametrami…
Jeśli negocjacje się nie powiodą powinniśmy zastanowić się nad przeniesieniem kredytu na lepsze warunki do innego banku lub skonsolidowaniem zobowiązań, czyli kredyt konsolidacyjny.
Wakacje kredytowe
Niektóre banki oferują możliwość zawieszenia spłat kredytu nawet do 12 miesięcy. Warto z takiej możliwości skorzystać, aby uporządkować w międzyczasie inne, bardziej niekorzystne zobowiązania.
Najpierw spłać kredyty z najwyższym oprocentowaniem
Kolejny banał, ale musiałem o tym napisać. Jeśli masz wiele zobowiązań mają one z pewnością różne oprocentowania. Jeśli pojawią Ci się nadwyżki w budżecie i zdecydujesz się na przeznaczenie ich na wcześniejszą spłatę zobowiązań, jako pierwsze spłacaj zawsze zobowiązania z najwyższym oprocentowaniem, bo to właśnie one stanowią największe obciążenie Twojego budżetu.
A jakie Ty polecasz sposoby?
0 komentarzy